RC web
hlavní
aktuality 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001-2000
hangár
rubriky
RC kombat slowflyer letadla dílna
ostatní
akrobacie kmitočty programy plánky
kontakt
odkazy
logo ACES logo EPA
vyhledávání
PROGRAMY
18.9. 2006
programy pro zpracování profilů

1. Mprofil

Na internetu se dá najít spousta zajímavých programů s využitím v modelařině. Mne zaujal malý německý prográmek (který jsem přeložil do češtiny).

  Mprofil

Program neumí mnoho - neumožňuje žádné modifikace a v podstatě jen vytiskne nebo vyexportuje (dxf) data ze souboru souřadnic profilu. A to je právě ono, umí vyexportovat profil do formátu dxf. Spousta prográmků a programů umí mnohem víc, ale export do dxf zadarmo (freeware) žádný - nebo alespoň já žádný neznám.

Celá instalace sestává ze dvou souborů (exe a ini) + data souřadnic jednotlivých profilů. Tady se objevil malý zádrhel. Program používá data v poněkud netypickém formátu souřadnic 100 0 99.65 0.04 98.65 0.17 97.05 0.43 atd.... tedy pro hloubku 100, obvyklejší je však formát kdy hloubka je 1 ... 1 0 .99655 .00039 .98645 .00174 .97049 .00427 atd... takové profily se dají snadno najít na internetu.
Program sice i tato data zpracuje, ale nezobrazí náhled (profil při hloubce 1 není moc vidět) a ani export tak malého profilu není moc praktický. Tuhle maličkost mi pomohl vyřešit Milhaus, napsal program který všechna čísla vezme a vynásobí 100x.

Nyní samotný program. Jednoduché okno s několika málo nastaveními ...

V levém horním okně výběr jednotlivých profilů (zobrazí se všechny profily jejichž soubory se souřadnicemi jsou ve stejném adresáři jako program), dole náhled, v pravé části okna několik nastavení. Nejdůležitější tlačítko vlevo dole - export do dxf.

Malá poznámka na závěr, soubor se souřadnicemi musí mít některé náležitosti, ale nejjednodušší bude prohlédnou si jednotlivé soubory po stažení programu. ZIP archiv obsahuje program, příklady profilů a "konvertor x100".

Pokud budete hledat souřadnice profilů zkuste začít u třeba tady ...

2. Import souřadnic do AutoCADu (LISPový prográmek)

Na internetu jsem našel LISPový prográmek, který umožňuje naimportovat souřadnice z datových souboru (*.dat) do AutoCADu. Body také spojí nevyhlazenou křivkou. Další zpracování profilu pokračuje v rámci možností AutoCADu. Navíc si ze stejného zdroje můžete stáhnout data profilů pro využití nejen v AutoCADu. Bezva věc ...
(autor se v diskuzním foru na www.mojehobby.cz skrývá pod přezdívkou Vlk).

18.9. 2006
Matrix 1.06 - program pro rozdělení pilotů kombatu do kol a heatů

Při brouzdání po stránkách o kombatu jsem narazil na malý šikovný prográmek Matrix Maker autora Douga Haackeho, který po zadání základních údajů (jméno a příjmení pilota, krystal) rozdělí piloty do kol a heatů. Jednoduše se kromě pilotů zadá jen počet kol, heatů a počet pilotů v jednom heatu (program automaticky nabídne optimální počet). Provede se rozlosování (přepočítání). Výstupem jsou dva "formuláře" - 1. rozpis všech kol a heatů se jmény pilotů a 2. rozpis kol a heatů pro jednotlivé piloty (z těch je jasné v kterých kolech/heatech poletí). Formuláře je možno vytisknout nebo exportovat pro další zpracování v textovém editoru.
Program v současné verzi bohužel neřeší možnost kolizí frekvencí (ani při zadávání nenabízí možnost zadat třeba dva a více frekvencí u jednoho pilota). To umí internetová podoba programu na adrese http://rccombat.com/asp/matrix/matrix_main.asp, která ovšem k dnešnímu datu nefunguje - 26.9. 2009. Tato verze programu je překonána dále uvedeným programem Matrix V2.

Ke stažení archiv ZIP s programem v originále a českou verzí (přeložil PAD).

26.7. 2009
Matrix V2 - program pro rozdělení pilotů kombatu do kol a heatů

Když jsem v polovině roku 2009 po dlouhé době zkusil výše popsaný program Matrix Maker 1.06 nedalo mi to a pokusil jsem se najít autora s cílem zjistit jestli náhodou není k dispozici nějaká novější dokonalejší verze. Douga Haackeho se mi skutečně povedlo najít na FaceBooku, ale jediné co jsem se dozvěděl bylo že program je už dávno uzavřená kapitola a na aktualizaci nebo přepracování se nechystá. Tak jsem hledal v návaznosti na webovou adresu kde mělo být možné online zpracování rozlosování. Tento web sice nefungoval, ale nasměroval mě na kombatářskou skupinu v USA. Po oslovení emailem jsem skutečně po pár dnech dostal instalační balíček na zcela novou verzi programu s názvem Matrix V2. Po instalaci je potřeba nakopírovat opravený soubor zajišťující korektní export výstupu z Matrixu do Excelu a pak už stačí jen začít plnit program daty o závodnících.
Program sice stále neřeší všechny trable spojené s rozlosováním pilotů, ale je už o dost dále než Matrix Maker 1.06. Neporadí si např. s "hitem" poslední doby - pásmem 2,4GHz. Je potřeba tyto "kanály" zapisovat třeba jako 241, 242, 243, atd. (zkrátka je ručně rozlišit). Také, pokud by se jednalo třeba o mezinárodní závody, neumí brát ohled na národnost závodníka - resp. nesnaží se udělat rozlosování tak aby pokud možno nelétali piloti jedné země spolu. Poslední chybka, co jsem zatím zjistil, spočívá v tom, že pokud dostanete program do nějakého chybového stavu rovnou se zhroutí, takže doporučuji při zadávání pilotů jejich seznam průběžně ukládat.
Protože zadávání všech pilotů ručně do programu, obzvlášť když jich je hodně, je velká otrava a protože pro zpracování výsledků soutěží používáme Excel udělal jsem Excelovský list, který z přihlášených pilotů, jejich frekvencí a po doplnění několika dalších údajů vygeneruje seznam jenž lze pak snadno importovat do Matrixu.

Ke stažení archiv ZIP s instalací programu.

© RC web
Design PAD